Mennyibe kerül konkrétan? Mi okozhat veszteséget időben, energiában és pénzben a weboldalkészítés és weblapfejlesztés árak kapcsán (lásd, meglévő honlapodat kell tovább fejleszteni)? Mivel 2005 óta elég sok WordPress és egyedi fejlesztésű honlapot építettünk fel, illetve fejlesztettünk, szívesen megosztjuk a tapasztalatainkat.
Update 2024: A kb. 20%-os infláció 2023-ban megnövelte az árakat, hiszen mindenki többet fizetett a boltban, ha vásárolni akart. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden ár pontosan 20%-kal emelkedett, mert ez egy átlag és attól függ, hogy mit teszünk a kosárba. Mindenesetre érthető, ha a weboldalkészítők is árat emeltek emiatt.
Az ügyfél szent igényeihez alkalmazkodva, nemcsak weblapfejlesztő kisiparos van a csapatunkban… Igény esetén nemcsak felépítjük az új honlapot, illetve a meglévő honlapot tovább fejlesztjük, hanem biztosítjuk folyamatosan az ügyfélforgalmat, bevételt is. Ezért ebből a szempontból is megvizsgáljuk a fenti kérdést a cikkben. Mert minek honlap, ha Rajtad kívül senki nem találja azt meg?
Egyébként sok cég nem bohóckodik meglévő honlap továbbfejlesztésével, mert nem tudhatja, hogy az előző cég hogyan építette fel a honlapot és mire kiismeri azt, lehet újat hoz inkább létre, ami után tudja vállalni a felelősséget.
Update 2023: A pandémia, orosz-ukrán háború és magas infláció természetesen ezt a piacot is utolérte és a deviza árfolyam növekedése (forint gyengülése) is magasabb árat generál a pl. dollárban elérhető, megvásárolható grafikai sablonok megvásárlása miatt. Ezért mindig kérj egyedi árajánlatot, mert személyre szabott árban érdemes gondolkodnod. Például az is elképzelhető, hogy olyan sablont választasz, ami kevesebb munkával szabható személyre, ezért felesleges a teljes csomagárat kifizetned.
Egyáltalán kkv-ként miért kell honlap?
Mert ma már szinte mindent a neten keresünk, legyen szó a Szent Grálról vagy összepattintható járólaphoz szükséges ízé-bigyóról. De a netezők nagy része nem vásárol. Érdeklődik. Az ő elérhetőségeiket meg kell kaparintanod, hogy tudj nekik segíteni, amikor eljön annak az ideje. Ma már a kkv-nak alap a honlap. De nem mindegy, hogy milyen a honlapod, mert cégedet ezzel fogják azonosítani. Az első benyomás sokat számít…
Konkrét weboldalkészítés, webfejlesztés árak
Az igényes weblapok általában 150-300 e Ft között mozognak (szabadúszó és kis ügynökségek árai), de több millió forintba is kerülhetnek, attól függően, hogy mekkora tartalomról és milyen funkciókról beszélünk, lásd részletesen a weboldalkészítés árakat. Egy komolyabb ügynökség körülbelül 450 e Ft-ot, de akár 1 M Ft-ot is elkérhet minimum árként.
A webshopok drágábbak, mely az adott termékek számától és fizetési konstrukcióktól is függ, (például bankkártyás és utánvételes fizetési lehetőség). Ez azt jelenti, hogy 200-300 e Ft-tól indulnak általában a legolcsóbb árak, lásd bővebben webáruház készítés árak. De nem mindenki az árral, van, aki a tudással versenyzik, és ezt bárki megfizetheti, ha nagyon szeretné. Hiszen a webfejlesztés árak csak egy – bár lényeges -, szempontot jelentenek.
Ha nem tudja az ügyfél, hogy pontosan mit szeretne, vagy később tovább szeretné fejleszteni a honlapot, akkor sokat segíthet az is, hogy megnézzük az óradíjat. Természetesen egy junior és senior fejlesztő óradíja eltérő. Nem mindegy, hogy a harcedzett tudásoddal 5 perc, vagy 5 óra alatt oldasz meg egy problémát.
Most a piacon a szabadúszó webfejlesztés óradíja 3-4 e Ft-tól érhető el, és 20-30 e Ft a plafon. A kisebb ügynökségek 5-30 e Ft, a nagyobb ügynökségek pedig a cirka 25-50 e Ft-os óradíjat preferálják. Reális óradíj lehet a 10 e Ft az alsó szinten, lásd szabadúszó, kisebb ügynökségek árai. Nyugaton pedig a honlapkészítés ára nagyjából három-ötszörös a hazaihoz képest, ahol nem az áron, hanem a minőségen van a hangsúly.
Ne felejtsük el, hogy a komoly, nagy ügynökségeknek fenn kell tartaniuk a kristálypalotát, alkalmazottakat, sok esetben máshogyan adóznak stb. Ez nagyon sok kiadást generál, bár egyre többen térnek online vizekre a Covid óta. Létezik olyan szektor, aki nem engedheti meg magának, hogy ne komoly, nagy ügynökséggel dolgoztasson, annak ellenére, hogy ezáltal a többszörösét is kifizetheti ugyanazért a munkáért és időben is elhúzódhat a projekt.
A különféle módosítások miatt a konzultációkat is bele kell kalkulálnia a weblapfejlesztőknek az árba, vagy külön óradíjban biztosítania a projektmenedzsment árakat, ami 5 és 20-30 e Ft között mozoghat. Az UX tervezés, egyéb, például marketing és SEO tanácsadás, illetve egyedi honlapkészítés esetén a site-building és drótváz készítés (UI/UX tervezés) árak szintén hasonló átlagáron mocorognak.
Általában az árajánlat elkészítése és a konzultációk ingyenesek, de arra is van példa, hogy több meeting esetén, ha nem szerződtök, akkor kiszámlázásra kerülnek ezek a tételek. Főleg nagyobb ügynökségek esetében, akik általában a projekt menedzsmentet óradíjban számlázzák ki. Ez jogos, hiszen készülnek a találkozókra, adminisztrációt készítenek stb., azaz dolgoznak a Te kedvedért.
A webkarbantartás ára
- Tárhely (10-15 e Ft-tól 300-400 e / év) – a tárhely nagyságától és egyéb szolgáltatástól függ, lásd automatikus backup készítése és visszatöltése, dedikált, egyedi szerver, honlapok száma stb., a reális évi 10-20 e Ft / év, de vannak helyette havi díjas cloud alapú, bérelhető megoldások is (másik történet).
- Domain név (.hu esetén), lásd weblapod címe (700-800-tól 5 e / év) – reális az évi 2-3 e Ft.
- SSL tanúsítvány, mely alap SEO szempontból is és a bizalmas adattovábbításban segíti a user-t (0-tól 100 e Ft / év) – reális a 0 Ft (általában ezt már ingyen lehet biztosítani).
- WordPress honlap karbantartás árak, lásd a honlap rendszeres frissítése (keretrendszer, sablon, pluginok), vírusvédelem – nélküle idővel nem működnének a funkciók és feltörhetik a honlapot, ezáltal visszaesik a találati listán és kevésbé találják meg – 8-10 Ft-tól 20-30 e Ft / hó. Komolyabb szintű karbantartás itt is elérheti a több százezres költséget havonta. Az adott szolgáltatástól függ a karbantartás és fix díj helyett óradíjban is meghatározható a munka függvényében.
A weblapkészítés ígéretei felülmúlhatják a választások előtti politikusok retorikáját
Sajnos ebbe könnyű belenyúlni leendő ügyfélként, így mindenképpen írásban tisztázzatok az árajánlatban mindent. A kamu referenciák, nagy cégek logói automatikusan generálhatnak nagyobb árakat. De lehet, hogy csak egy csip-csup munka lett elvégezve az alvállalkozó alvállalkozójának Kr. e 2000-ben.
Emellett sokan lemásolnak létező sablonokat, lefordítják magyarra és ezt értékesítik számtalanszor. Az is előfordul, hogy alacsony árral megvesznek Téged és utána rejtett költség alapján mindenért külön pénzt kérnek és a végén a triplája lesz a mutatvány és sok nyugtatóra is szükséged lesz…
Az ingyenes weboldalkészítést felejtsd el. Egyetlen kivétel, ha megtanulod a szakmát és megcsinálod magadnak a honlapot. Az is előfordulhat, hogy az ingyenes honlaphoz hozzáférésed sem lesz, vagy egyszer csak eltűnik a süllyesztőben. Milyen weboldalra számíthatsz pontosan, ami reális?