Gyakori hibák, melyek problémát okozhatnak a WordPress honlap kapcsán
- Túl sok plugint telepítesz
Ezáltal belassulhat az oldal és sok hibalehetőség léphet fel. Például ha évek óta nem fejlesztenek, frissítenek egy bővítményt, akkor könnyebben feltörhetik az oldalt. Emellett elképzelhető, hogy funkcionalitásbeli probléma is fellép.
- Nem frissíted a honlapot rendszeresen
Ez minden honlapra igaz. Frissíteni kell a keretrendszert, plugin-okat és a sablont. Rendszeresen back-up-ot kell csinálni. Különben lehet probléma a kinézettel, funkciókkal és fel is törhetik a honlapot, amit nem biztos, hogy észreveszel.
- Rosszul tervezed meg az erőforrásokat
Először alaposan végig kell gondolni, hogy milyen honlapban / webshopban gondolkozol, hogy megfelelő rendszert tervezzenek „alá”. Később lehet probléma a bővítéssel, ha ez nincs alaposan megtervezve.
- Nem saját domain-re telepítik a WordPress-t
Van lehetőség ingyenes tárhelyként funkcionáló WordPress domain-t használni. Lehet, hogy ezzel megspórolunk évente 10-20 e Ft-ot, de egy komoly cég ezt nem engedheti meg magának. Ráadásul utána annak a honlapnak a tartalmát nem tudod áthozni a saját tárhely szolgáltatódhoz. Emellett általában azt is meg szokták bánni az emberek, ha ingyenes tárhely szolgáltatónál hostolnak, mert sok hibával, elérhetetlen ügyfélszolgálattal találkozhatnak.
- Nincs alapvető infód a WordPress-ről
Nem tudod, hogy mit lehet vagy nem lehet általa véghez vinni. Ez Rád egyébként nem igaz, mert ezt a cikket olvasod a WordPress honlapkészítésről. 🙂
- Nem megfelelően használjuk az egyes funkciókat
Volt rá példa, hogy egyesek bonyolultabb módon (több hibalehetőséggel) vagy más-más funkciók használatával (amik nem arra valók) próbálták a honlapot elkészíteni.
- Nem megfelelő szerver és megbízható hosting céggel állsz kapcsolatban
A WordPress gyakorlatilag ma már mindenhol elmuzsikál, de érdemes a azért a tárhely szolgáltatóval előre leegyeztetni a dolgot. Arra is volt már példa, hogy a rendszer a szerver problémák miatt teljesített rosszul. És nem a WordPress volt a hibás. Ha nem megbízható az oldal (nem jön be, vírusos stb.), akkor keresőoptimalizálás szempontból is visszaeshet a találati listán a Google-ban.
Az is előfordulhat, hogy osztott szerveren vagy, és a szomszéd (lásd tárhelyszolgáltató másik ügyfele) bekap egy vírust, ami átkerül a Te weblapodra is. Az is elég nagy problémát okozhat, ha a másik ügyfél spam-el és az egész szerver (Te honlapod is) tiltó listára kerül emiatt…
- Nem saját domain-t használsz
A WordPress ingyenes tárhelyet is biztosít, de ez esetben az URL-ben benne lesz ez az elnevezés. Ráadásul nem hozhatod át a weboldal tartalmát egy általad kiválasztott tárhely szolgáltatóhoz, ha később meggondolod Magad. Emellett vannak ingyenes webtárhely szolgáltatók, akik nem biztos, hogy elérhetőek, és a szerverrel is lehet probléma, de reklamálni nem fogsz tudni.
Egyiket sem javaslom, egy komoly cégnek nem okozhat problémát az évi 10-20 e Ft-os domain bérlés és a tárhely szolgáltatás költsége.
A WordPress honlap hátrányai
- Népszerű, ezért sokan támadják
Ha nem multi céged van, akkor azért ritka, hogy személy szerint Téged támadjanak. De volt már olyan ügyfelünk, aki ellen nagyon komoly orosz cyber támadás indult, mert nagyon jó pozíciót ért el a Google-ban.
Azonban a robotok folyamatosan próbálják feltörni a WordPress és egyéb honlapokat. De erre is van megoldás: Feltört WordPress honlap vírusmentesítése és weboldal feltörés elleni beállítások. És ha nem szeretnél ezzel bajlódni, akkor pedig ezt válaszd: WordPress honlap karbantartás árak
- Nagyon specifikus dolog nem biztos, hogy kivitelezhető vele
Ha például egy szoftverként működő számlázó programot szeretnénk létrehozni honlapként, arra nem feltétlen alkalmas a WordPress. Folyamatosan fejlődik, de lehetnek a sablonnak köszönhetően olyan problémák, amiket nem könnyű fejlesztéssel megoldani. Ettől függetlenül százezres cikk állománnyal rendelkező nagy hírportálok is a WordPress honlap továbbfejlesztésével dolgoznak.
- Frissítésnél elmászhatnak az egyedi fejlesztések, ha nem jól lettek eltárolva
Ez inkább régebben volt probléma, hogy a sablon frissítésével felül íródtak az egyedi fejlesztések. Ma már CSS vagy Child segítségével ezzel nem szokott probléma lenni. Ha azonban a fejlesztő vagy karbantartó nem elég körültekintő, akkor lehet ezzel gond.
- Lassú oldalbetöltődés
Sokszor kritizálják a WordPress-t amiatt, hogy a forráskódok (amik a háttérben meg lettek írva) bonyolultak és emiatt lassabb a rendszer. Ráadásul ez keresőoptimalizálás szempontból is bekavar. Így ugyanis a felhasználói élmény és a Google robot plusz erőforrásainak felhasználása miatt hátrébb sorolhatja az oldalunkat.
Az igazság az, hogy a honlapot sokféle módon lehet (akár szerver oldalról) gyorsítani, és ha a funkció működik, akkor nem hiszem, hogy emiatt nagyobb problémája lesz vele a Google robotnak. Nem mindegy milyen hosszú és bonyolult a kód, ha működnek a funkciók és elég gyors az oldal? Weboldalak gyorsítása, sebesség tesztelés
Ha pedig telerakjuk az oldalt óriás képekkel, amiket be sem tud tölteni a rendszer (tehát feleslegesek), akkor valóban belassulhat az oldal. Ezen kívül a cache-től kezdve a már említett túl sok plugin-ig, a CSS-en át (lásd stílus file-ok rossz alkalmazása), a tartalom nagysága, mind okozhat weblap lassulást (lásd fenti link). A kép kicsinyítésre is vannak ingyenes plugin-ok.
Ezen kívül, ezzel a díjmentes programmal is le tudod a képet úgy kicsinyíteni, hogy szabad szemmel nem veszel észre különbséget, mégis akár 60-80%-kal kevesebb helyet fognak elfoglalni a tárhelyeden. És kifoghatsz olyan sablont is, ami nagyon belassítja az oldalt. Ezt is le lehet cserélni. Ezek a sablonok általában túl sok attrakciót, grafikai bravúrt hajtanak végre, amihez túl sok erőforrást használnak fel.
A Google Speed Test általában egy WordPress honlap esetén a 100-as skálán a 60-as értéket elérheti, ha optimalizáltuk az oldalt. Ez egy átlag. Nyilván 5 aloldalas honlap esetében ez lehet 90 fölötti érték is. Emellett külön, mobilra létrehozhatunk AMP oldalt. Ezen leegyszerűsítve jelenik meg az oldal a mobilosok számára, például grafikai elemek eltávolításával. A leegyszerűsített honlap pedig gyorsan betöltődik.
Nagyon sok szempont van, ami meghatározó a keresőoptimalizálásban. A körülbelül 200-as lista számtalan – akár 50 -, alpontból áll, mely meghatározza a Google-ban történő helyezésünket. Egyik szempont nemcsak az oldal gyorsasága, hanem egyéb tényezők is bejátszanak (lásd oldal-élmény algoritmus).
Ne a 100 pont megszerzése legyen a cél. Elárulom, hogy a Google a saját eszközén a keresőt sem hozza ki 100-ra. Mi értelme ezzel vesződni, ha ez mondjuk csak 0,1%-ban számít és ugyanennyi büdzséből egy másik szempont optimalizálásával 15% eredményt érnél el? A keresőoptimalizálás folyamatos, és fontos, hogy mindig azon dolgozzunk, aminek van értelme…
Emellett, nem a 100-as értékre érdemes a fókuszt irányítani, hanem a konkurencia honlapjaira. Ha azok 40-50-es értékkel bírnak, akkor a 60-as érték teljesen megfelelő számunkra. Ha azonban fontos, hogy 90-100-as értéket érj el, akkor vagy egyedi fejlesztéssel, vagy szerver oldali gyorsításban, vagy egyedi fejlesztésű honlapban érdemes gondolkodnod a WordPress honlap helyett.
Visszatérve a túl sok plugin által okozott lassulásra, nagyon fontos, hogy csak azokat a plugin-okat telepítsük, ami feltétlen szükséges. Sok mindent meg lehet anélkül is oldani, ha például csak egy parancssort helyezünk el valamelyik file-ban. És ekkor sok plugin-ra nincs is szükség. A bővítmények ráadásul egymással is összeakadhatnak.
Összeakadhat egymással a rendszer…
A pluginokat más-más emberek, cégek fejlesztik. Így előfordulhat, hogy mikor a sablon, keretrendszer vagy egyes plugin-ok frissülnek, akkor ezek összeakadnak egymással. Egy élő rendszerről van szó, így felléphet hiba, amit általában automatikusan javítanak. Frissítés előtt alap dolog back-up-ot készíteni, ilyenkor annak visszatöltésével kivárhatjuk azt az időszakot amíg javítják a hibát.
Típushibák, melyek lassan kerülnek kijavításra
Semmi sem tökéletes. A WordPress sem az. Előfordul, hogy egy hibát nem javítanak, mert ez erőforrást igényel. Olyannal is találkoztam, hogy az ingyenes plugin írója azt mondta, hogy utánanéznek, de ezért a fizetős változatot meg kell venni. Nyilván senki nem szeret ingyen dolgozni. Még akkor sem, ha ez egy vállalkozás, és azért adja ingyen egy részét, mert tudja, hogy lesznek olyanok, akik a fizetős változattal „támogatják majd” őket.
Előfordul, hogy kompromisszumra van szükség, de valahogy mindig sikerült eddig megoldanunk a dolgot. Pedig voltak már cifra kérések is felénk az elmúlt 10-20 évben.
Ha nem fejlesztik tovább a sablont, plugin-t, az probléma lehet
Ahogy korábban írtam, ha nem fejlesztik ezeket, akkor elmászhat a grafika, funkcionalitásbeli problémák léphetnek fel és feltörhetik az oldalt. Más probléma nincsen. 🙂 Szóval folyamatosan figyelnünk kell, hogy a plugin-ok és sablon frissítésre került-e. Ezek mondjuk más honlapokra is igazak.
Nagyobb forgalom esetén lehet probléma
Bár írtam, hogy nagy hírportálok is előszeretettel gondolkodnak WordPress honlapkészítésben. Ettől függetlenül ezeknél webfejlesztők dolgoznak a háttérben. Ezért a szervernek is megfelelőnek kell lennie ilyen esetben, és nem árt a WordPress-t is megfelelően tovább fejleszteni, ha sok ezres látogatóra számítunk naponta.
A keretrendszer általában a sablonnal együtt pár havonta frissül. Ezután a plugin-ok is frissülnek, így sokszor érdemes várni, amíg az új verzióval minden kompatibilis nem lesz. De maguk a bővítmények pár naponta frissülnek, mert általánosságban, legalább 10-20 plugin megtalálható egy WordPress honlapon. Ezek általában fél perc alatt frissülnek és természetesen nem kell őket azonnal frissíteni.